وب سایت دولت فرانسه: نشست مقامات فرانسه با مدیران شرکت های فرانسوی درباره ی بازار ایران بعد از تحریم

وب سایت دولت فرانسه: نشست مقامات فرانسه با مدیران شرکت های فرانسوی درباره ی بازار ایران بعد از تحریم

وب سایت دولت فرانسه در گزارشی نوشت: «ژان ایو لو دریان» وزیر خارجه و «برونو لو میر» وزیر اقتصاد فرانسه روز سه‌ شنبه با مدیران ۶۰ شرکت‌ فرانسوی فعال در بازار ایران که می توانند از بازگشت تحریم های آمریکا علیه شرکت های خارجی فعال در ایران خسارت ببینند، تشکیل جلسه دادند.

به گزارش شفقنا به نقل از جماران، در ادامه این گزارش آمده است: آمریکا پس از خروج از توافق هسته ای ایران تهدید کرد که تحریم هایی را علیه شرکت های خارجی فعال در ایران اعمال خواهد کرد. تحریم های مورد نظر به دلیل ماهیت خارج المملکتی شان غیرقابل قبول هستند؛ تحریم هایی که گفته می شود شرکت های خارجی را که خارج از خاک آمریکا تجارت می کنند، هدف می گیرد.

این اطلاعیه تبعات اقتصادی چشمگیری برای فرانسه دارد. همان گونه که برونو لو میر می گوید: «بسیاری از شرکت های فعال در بخش های هوا فضا، داروسازی، انرژی و خودروسازی سرمایه گذاری های کلانی در ایران داشته اند.» از زمان امضای توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵، صادرات فرانسه به ایران از ۵۰۰ میلیون یورو به ۱.۵ میلیارد یورو افزایش یافته است.

به همین دلیل دولت فرانسه تصمیم دارد خط مشی ای را برای حمایت از منافع فرانسه اتخاذ کند. ژان ایو لو دریان وعده داده که فرانسه تلاش دارد ضمانت کند که تصمیم های آمریکا تبعاتی برای شرکت های فرانسوی که با ایران معامله داشته اند، نخواهد داشت.

با این تفاسیر، فرانسه دو مجموعه اقدامات را در دست اجرا دارد:

اقداماتی که دولت آمریکا را به سمت ارائه تضمین معافیت، ارائه زمان اضافی و انطباق با قراردادهایی که قبل از تصمیم آمریکا به امضا رسیده است، سوق می دهد.
اقدامات برای جلب توجه کمیسیون اروپا، همراه با آلمان و انگلیس، به طوری که اتحادیه اروپا می تواند از منافع اقتصادی خود در برابر فشار ایالات متحده محافظت کند. وزیر کشور فرانسه گفت: «این یک لحظه از حقیقت برای اتحادیه اروپا است. اکنون زمان آن فرارسیده که اروپا به طور واضح حاکمیت اقتصادی خود را حفظ کند.»


نظرات

نظر دهید...