تحریم‌های جدید آمریکا چه تاثیری بر بازار طلا دارد؟

تحریم‌های جدید آمریکا چه تاثیری بر بازار طلا دارد؟

روز گذشته بازار طلا دچار نوسان قیمتی شدیدی شد؛ به طوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی تا مرز پنج میلیون تومان پیش رفت. فعالان بازار طلا علت افزایش یک باره قیمت دلار و قیمت سکه را تحریم جدید غرب علیه ایران می‌دانند. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا با اعمال تحریم‌های جدید قیمت طلا در آینده مجدد گران‌تر خواهد شد؟

تحریم‌های جدید آمریکا مقطعی اثرگذار است

در همین حال رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره تاثیر تحریم‌های جدید آمریکا علیه سپاه پاسداران به تجارت‌نیوز گفت: تحریم‌های جدید آمریکا بر روند بازار طلا بی‌تاثیر نیست. در حقیقت این تحریم‌ها می‌تواند به طور مقطعی در بازار طلا اثر گذار باشد اما با مدیریت داخلی اقتصاد می‌توان این تحریم‌ها را در دراز مدت خنثی کرد.

ابراهیم محمدولی افزود: اینکه بازار طلا از تحریم‌های جدید تاثیر بپذیرد و قیمت‌ها روند افزایشی را به خود بگیرد امری طبیعی است. ما چنانچه بتوانیم قیمت دلار و عرضه و تقاضا را در بازار کنترل کنیم قیمت طلا با نوسان کمتری رو به رو خواهد شد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا در آینده قیمت طلا گران‌تر خواهد شد؟ اظهار کرد: چنانچه مدیریت بانک مرکزی در آینده وجود داشته باشد، نوسان افزایش قیمت طلا و سکه آزاردهنده نخواهد بود.

قیمت طلا و سکه بالا رفت

از سوی دیگر دبیر اتحادیه طلا و جواهر هم درباره تاثیر تحریم‌های جدید آمریکا به تجارت‌نیوز گفت: روز گذشته افزایش تقاضا و کنترل نشدن نرخ ارز شوک جدیدی را به بازار طلا وارد کرد و باعث شد قیمت سکه و طلا با نوسان‌های شدیدی همراه باشد. چنانچه در این شرایط کنترل بانک مرکزی بر بازار ارز افزایش یابد این تحریم‌ها اثر چندانی نخواهد داشت.


نظرات

نظر دهید...